KFGVRFI34

यस्ता छन् फाइदाहरू : शरीरका लागि चमत्कारी कालो मरीचको

0

कालो मरीच संसारमा सबैभन्दा धेरै प्रयोग हुने मसला मध्ये एक हो। यसको स्वाद पिरो र हल्का मसलेदार हुन्छ, जसले धेरै परिकारको स्वाद बढाउँछ। कालो मरीच स्वास्थ्यका लागि पनि निकै चमत्कारी मानिन्छ । यसमा शक्तिशाली औषधीय तत्त्वहरू छन्, जसका कारण आयुर्वेदमा धेरै रोगहरूको उपचारमा पनि यसको प्रयोग गरिन्छ।

स्वास्थ्य सुधारका लागि परापूर्वकालदेखि नै कालो मरीचको सेवन गरिँदै आएको छ । कालो मरीचको स्वास्थ्य लाभ धेरै अनुसन्धानहरूमा पुष्टि भएको छ र यसलाई धेरै समस्याहरूबाट राहत प्रदान गर्न प्रभावकारी मानिएको छ।

एन्टिअक्सिडेन्टको भण्डार कालो मरीचलाई शक्तिशाली एन्टिअक्सिडेन्टको भण्डार मानिन्छ। यी एन्टिअक्सिडेन्टहरूले फ्री रेडिकलको हानिकारक प्रभावहरूलाई शरीरमा पुग्नबाट रोक्छ। हेल्थलाइनको प्रतिवेदनका अनुसार प्रदूषण, चुरोटको धुवाँ र सूर्यको किरणजस्ता चिजको सम्पर्कले फ्री रेडिकलहरू उत्पन्न हुन सक्छ, जसले हृदयाघात र क्यान्सरजस्ता घातक रोगहरूको जोखिम बढाउन सक्छ। कालो मरीचमा पाइने पिपेरिनले शरीरलाई यी फ्री रेडिकलहरूबाट बचाउँछ र मानिसहरूलाई स्वस्थ राख्न मद्दत गर्छ।

मस्तिष्कका लागि फाइदाजनक :
कालो मरीच हाम्रो मस्तिष्कका लागि निकै फाइदाजनक मानिन्छ । अध्ययनले कालो मरीचमा पाइने पिपेरिनले मस्तिष्कको कार्य क्षमतामा सुधार गर्ने देखाएको छ । विशेषगरी अल्जाइमर्स र पार्किन्सनजस्ता समस्या भएका मानिसहरूले कालो मरीचको सेवनले धेरै हदसम्म राहत पाउन सक्छन् । कालो मरीचले स्मरणशक्ति बढाउन सक्छ। यदि तपाईं आफ्नो स्मरणशक्तिलाई तीखो बनाउन चाहनुहुन्छ भने तपाईं एक निश्चित सीमा भित्र कालो मरीचको सेवन गर्न सक्नुहुन्छ। यसले लामो समयसम्म आफ्नो स्मरणशक्तिलाई तेजिलो राख्न मद्दत गर्छ।

रगतमा चिनी नियन्त्रण गर्छ
:
धेरै अध्ययनहरूले कालो मरीचमा पाइने पिपेरिन एन्टिअक्सिडेन्टले रगतमा चिनीको मात्रा सुधार गर्न सक्छ। मरीचको सेवनले मधुमेहका बिरामीलाई ब्लड सुगर नियन्त्रणमा राख्न मद्दत गर्छ । अर्को अध्ययनमा, ८६ जना मानिसहरूलाई ८ दिनको लागि पिपेरिन र अन्य तत्त्वहरू समावेश गरिएको सम्मिश्रण दिइयो जसले उनीहरूको शरीरको इन्सुलिन संवेदनशीलतामा उल्लेखनीय सुधार ल्यायो। इन्सुलिन संवेदनशीलतामा सुधारको कारण चिनीको स्तर नियन्त्रणमा रहन्छ। तर, यस सम्बन्धमा अझै अनुसन्धान आवश्यक भने छ।

क्यान्सरको जोखिम कम गर्छ
:
कालो मरीचको सेवनले क्यान्सरको जोखिम पनि कम गर्छ । वास्तवमा, कालो मरीचमा एक सक्रिय तत्त्व हुन्छ जसले क्यान्सर कोशिकाहरूको वृद्धिलाई कम गर्न सक्छ। यसले क्यान्सर रोक्न मद्दत गर्न सक्छ। यसबाहेक कालो मरीचमा कोलेस्ट्रोल घटाउने गुण पनि हुन्छ । कोलेस्ट्रोल बढेको समस्याबाट पीडित व्यक्तिले कालो मरीचको सेवन गर्नुपर्छ । तर, यसअघि चिकित्सकको सल्लाह लिनुपर्छ ।

सुन्नेको कम गर्छ :
कालो मरीच हाम्रो शरीरको सुन्निने समस्या कम गर्न प्रभावकारी हुन्छ। यदि शरीरका विभिन्न भागहरूमा सुन्निने समस्या बढ्यो भने यसले गठिया, हृदय रोग र मधुमेह निम्त्याउन सक्छ। कालो मरीचमा पाइने तत्त्वहरूले शरीर सुन्निने समस्या कम गर्न मद्दत गर्दछ। यसले एलर्जी, दमलगायत धेरै रोगहरूको जोखिम कम गर्न सक्छ। यसले मौसमी एलर्जीबाट पनि धेरै हदसम्म राहत दिन्छ।

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.

KFGVRFI34