KFGVRFI34

मुकेश अम्बानीका यी १० टिप्स

0

व्यापारको दुनियाँमा सफलताको दोस्रो नाम मुकेश अम्बानी हुन् । अम्बानीले आफ्नो क्षमता र दूरदर्शीताका कारण रिलायन्स इन्डिष्ट्रिलाई सफलताको यस्तो स्थानमा राखे जुन आफैंमा निकै सराहनीय छ । मुकेश अम्बानीले यस्ता  सुझाव दिएका छन् त !

१. पैसा सबै थोक हो तर महत्वपूर्ण छैनः

मुकेश अम्बानीका पिता दिग्गज व्यापारी धिरुभाइ अम्बानी सधैं भन्थे, ‘जीवनमा पैसा सबैकुरा हो तर महत्वपूर्ण होइन’ । मुकेश अम्बानीले पिताको यो सिद्धान्तलाई पूर्ण रुपमा पालना गरेका छन् । उनका अनुसार जीवनमा पैसालाई गम्भीरता पूर्वक लिनु त पर्छ तर सधैं त्यसको पछाडि भने दौडनु भने हुँदैन ।

२. सपना देख्नुहोस् र त्यसलाई साकार पार्न बलियो योजना बनाउनुहोस्ः

मुकेश अम्बानीले पैसाको पछाडि भाग्नु गलत भएको त बताएका छन् तर केही राम्रो गर्नका लागि सपना देख्नु गलत भने होइन । र सपना पूरा गर्नका लागि उचित योजना बनाउन अत्यावश्यक छ ।

३. आफ्नो काम राम्रोसँग गर्नुहोस्, हिरो बन्ने कोसिस नगर्नुहोस्ः

मुकेश अम्बानी भारतका सबैभन्दा ठूला व्यापारी हुन् तर उनी विरलै मिडियामा देखिन्छन् र उनको व्यक्तित्व निकै साधारण छ । उनी आफ्नो लक्ष्य हासिल गर्नका लागि निरन्तर राम्रो काम गर्न आवश्यक भएको मान्यता राख्छन् । काम राम्रोसँग गरे तपाईंकै कामले तपाईंलाई एक दिन हिरो बनाइदिने अम्बानी बताउँछन् ।

४. सधैं आफ्नो मनको आवाज सुन्नुहोस्ः

अम्बानी आफ्नो नयाँ घरको निर्माण होस् वा आइपीएल टिम खरिद प्रकरण– यदाकदा विवादमा घेरिन्छन् । यद्यपि, उनी मनको कुरा सुनेर मात्रै निर्णय गर्नुपर्ने मान्यता राख्छन् चाहे त्यो विवादित नै किन नहोस् । उनका अनुसार हरेक व्यक्तिले दृढता पूर्वक आफ्नो मनमा उठिरहेको विचारमाथि अमल गर्नुपर्छ ।

५. आफ्ना वरिपरिका सबैलाई विश्वास गर्नुहोस् तर निर्भर भने नहुनुहोस्ः

अम्बानीले आफ्नो करियरको सुरुवाती दिनमा थुप्रै कठिन स्थितीको सामना गरेका छन् । महत्वपूर्ण स्थितीसँग जुधन्का लागि व्यक्ति सधैं तयार रहनुपर्ने उनको मान्यता छ । उनका अनुसार आफ्नो वरिपरिका मानिसहरुलाई विश्वास गर्नुपर्ने तर उनीहरुमा पूर्ण रुपमा निर्भर हुँदा जीवनमा विषम परिस्थिती पैदा हुनसक्छ ।

६. जीवनमा जोखिम मोल्नु नै पाठ सिक्ने सबैभन्दा राम्रो तरिका होः

उनका अनुसार जीवनमा लिइएका हरेक कदम सधैं सही हुँदैनन् तर जो व्यक्ति यसलाई राम्रो र बलियो उद्देश्यसहित लिन्छन्, उनीहरु सधैं केही नयाँ सिकिरहेका हुन्छन् । सफलता प्राप्त गर्नका लागि जीवनमा जोखिम त मोल्नैपर्छ ।

७. नथाकी, नरोकिई, पूरा ऊर्जाका साथ काम गर्नुपर्छः

अम्बानीलाई विश्वास गर्ने हो भने हरेक व्यक्तिले आफ्नो काम मन लगाएर पूर्ण निष्ठा र ऊर्जासहित उडिग भएर गर्न आवश्यक छ । काम गर्ने ऊर्जालाई सधैं जीवित राख्नुपर्छ ।

८. आफ्नो वरिपरिका मानिसलाई प्रोत्साहित गर्नुहोस्ः

आफ्नो वरिपरिका मानिसहरुलाई प्रोत्साहित गर्दा एक सकारात्मक माहौल पैदा हुन्छ । हरेक व्यक्ति सधैं आफ्नो वरिपरिका मानिसहरुको भलाईका लागि तत्पर रहनुपर्छ ।

९. आफ्नो वरिपरि भइरहेको घटनासँग सर्तक रहनुहोस्ः

मुकेश अम्बानीको मान्यता अनुसार तपाईं जुन पनि क्षेत्रसँग सम्बन्धित हुनुहुन्छ त्यहाँ भइरहेको उतारचढावबाट पाठ सिक्नुहोस् । त्यसअनुरुप कुनै कदम उठाउनु हुन्छ भने मात्रै तपाईं जीवनमा शीर्ष स्थानमा पुग्न सफल हुनुहुनेछ ।

१०. भविष्यबारे सधैं केही नयाँ सोच्नुहोस्ः

र अन्त्यमा सफलता एक स्थायी गन्तव्य नभएको उनको मान्यता छ । जीवनमा निरन्तर सफल रहनका लागि हामीले वर्तमानको चिन्ता गर्नुका साथै भविष्यको पनि चिन्ता गर्न आवश्यक छ । यसो गरेमात्रै हामीले सफलताको कदम चुम्नेछौं ।

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.

KFGVRFI34