KFGVRFI34

आज २०८० फागुन २ गते सरस्वती पुजा भनेको के हो? र यो किन र कसरी मनाइन्छ? साथै हजुरहरु सबैको घरमा सरस्वतीले बास गरुन् येही शुभकामना ,

0

सरस्वती पूजा नेपालमा हिन्दू धर्मको एक महत्वपूर्ण पर्व हो। यसले विद्या, कला, बुद्धिमत्ता, और संगीतको देवी सरस्वतीलाई पूजा गरिन्छ। यस पर्वमा विद्यालयहरू, विद्यार्थी, कलाकार, र बौद्धिक व्यक्तिहरूले विद्या र कलाको देवीको पूजा गर्छन्।

आज वसन्त पञ्चमी अर्थात् सरस्वती पूजा

यो पर्व वसन्त पुनःरागमनको साथै भएको हुँदा, प्रायः हिन्दू क्यालेन्डरमा माघ महिनाको शुक्ल पक्षको पंचमी गते मनाइन्छ।

सरस्वती पूजामा समय अनुसार विद्यार्थीहरू र कलाकारहरूले विद्या और कला देवीलाई पूजा गर्दछन्। उनीहरू बुद्धिमत्ता, विद्या, और कलामा आशीर्वाद प्राप्त गर्नका लागि मन्त्र जप गर्न्छन् र विद्यालय र विद्यार्थीहरूका लागि शालिग्राम, किताब, कलम, र संगीत उपकरणहरूको पूजा गर्छन्।

यसैगरी, केहि स्थानहरूमा बालबालिकाहरूले नयाँ अक्षरमा पहिलो पटक लेख्न शुरु गर्छन्। यसले नवविवाहितहरूका लागि पनि एक महत्वपूर्ण अवसर हुन्छ किनकि विद्या र संगीतको देवी सरस्वतीले उनीहरूलाई आशीर्वाद दिन्छन्।

सरस्वती पूजाको दिनमा पाठशाला, विद्यालय, र कला संस्थानहरूमा विशेष गर्ने कार्यक्रमहरू आयोजित हुन्छन् जसमा संगीत, कला प्रतियोगिता, विद्यार्थीहरूको प्रस्तुती, विद्यालयका कर्मचारीहरूको प्रतिष्ठान, आदि गरिन्छ।

सरस्वती पूजाले नेपाली समाजमा संगीत, कला, र शिक्षामा गहिरो महत्व रहेको छ र यो पर्व नेपाली संस्कृतिमा विविधतालाई प्रकट गर्दछ।

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.

KFGVRFI34