KFGVRFI34

प्रत्येक १० गर्भवती महिला मध्ये १ जनालाई लामो कोभिड हुन सक्छ,

0
नयाँ अध्ययनका अनुसार कोभिडबाट संक्रमित १० मध्ये १ गर्भवती महिलामा दीर्घकालीन लक्षणहरू देखिने जोखिम हुन्छ। सामान्य जनसङ्ख्यामा कोभिडको दीर्घकालीन प्रभावहरूबारे धेरै अनुसन्धान भए पनि गर्भवती महिलाहरूमा यसको दीर्घकालीन प्रभावबारे कम अनुसन्धान गरिएको छ।
अध्ययनले के फेला पार्यो ?अमेरिकाका ४६ राज्य र वाशिङटन डीसीमा गर्भवती महिलाहरूमा गरिएको एक अध्ययनले पत्ता लगायो कि करिब ९.३ प्रतिशत महिलामा कोभिड संक्रमित भएको ६ महिना वा सोभन्दा बढी समयसम्म लङ कोभिड रिस्कको लक्षण देखिएको थियो।

सबै भन्दा सामान्य रूपमा रिपोर्ट गरिएका लक्षणहरूमा थकान, थोरै परिश्रम पछि थकान महसुस (जसलाई पोस्ट-एक्सर्शनल अस्वस्थता भनिन्छ), र चक्कर लाग्ने समावेश छ।

अनुसन्धानकर्ताहरूले मोटोपन भएका गर्भवती महिलाहरू, डिप्रेसन वा दीर्घकालीन चिन्ताबाट पीडित महिलाहरू र आर्थिक कठिनाइहरूको सामना गरिरहेका महिलाहरूलाई लङ कोभिडको उच्च जोखिममा रहेको पत्ता लगाए। यो जोखिम गर्भावस्थामा गम्भीर कोभिड भएका र अक्सिजन चाहिने महिलाहरूमा पनि बढी रहेको पाइएको थियो।

अध्ययनका प्रमुख लेखक डा. टोरी डी. मेट्ज भन्छन्, “गर्भवती महिलाहरूको उपचार गर्ने डाक्टरहरूका लागि यो महत्त्वपूर्ण जानकारी हो कि कोभिड संक्रमित भएको छ महिनापछि पनि हरेक १० महिलामा १ जनामा ​​लक्षणहरू रहन्छ। यो पनि देखा परेको छ। गर्भावस्थाको त्रैमासिक जसमा संक्रमण भयो लङ कोविडसँग कुनै सम्बन्ध थिएन।”

अध्ययनले अरू के के खुलायो?

अन्वेषकहरूले यो पनि पत्ता लगाए कि गर्भवती महिलाहरूमा लामो कोभिड जोखिमको दर गैर-गर्भवती महिलाहरूको तुलनामा कम देखिन्छ।
डा. मेट्ज भन्छन्, “यसका धेरै कारण हुन सक्छन्, जसलाई भविष्यमा अनुसन्धान गर्न आवश्यक छ।”
अबको कदम के हो?
अन्वेषकहरू भन्छन् कि अर्को महत्त्वपूर्ण चरण भनेको लामो कोभिड जोखिमबाट पीडित गर्भवती महिलाका बच्चाहरूमा यसले कस्तो प्रभाव पार्छ भनेर हेर्नु हो।
नोट: यो अनुसन्धान अझै फाइनल भएको छैन र अझै थप अनुसन्धान आवश्यक छ।
यदि तपाईं गर्भवती हुनुहुन्छ र कोभिडबाट संक्रमित हुनुहुन्छ भने, आफ्नो डाक्टरसँग कुरा गर्नुहोस्। तिनीहरूले तपाईंलाई लामो कोविडको जोखिम कम गर्न र यससँग सम्बन्धित लक्षणहरू व्यवस्थापन गर्न मद्दत गर्न सक्छन्।
You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.

KFGVRFI34