KFGVRFI34

मोबाइल फोनको लतले बालबालिकाको भविष्य जोखिममा !

0
मोबाइल फोनको लतले बालबालिकाको भविष्य जोखिममा !
मोबाइल फोनको लत बालबालिकाको भविष्य जोखिममा: मोबाइल फोन हाम्रो जीवनको महत्त्वपूर्ण भाग बनेको छ, तर यसको अत्याधिक प्रयोगले हानि पनि निम्त्याउन सक्छ, विशेष गरी विद्यालयका बालबालिकाहरूका लागि। मोबाइलको लतले बालबालिकालाई शारीरिक, मानसिक र सामाजिक हानि पु¥याउने एक अध्ययनले देखाएको छ ।
Is it good to give smartphones and laptops to children? - Quora
दिल्लीको कालवती सरन बाल अस्पतालका अनुसन्धानकर्ताहरूले ५०० बालबालिका (२५० सरकारी र २५० निजी विद्यालयका) मा अध्ययन गरेका थिए। सरकारी र निजी विद्यालयका बालबालिकामा मोबाइल फोनको लतबाट हुने शारीरिक खतरा फरक–फरक भए पनि मानसिक खतरा दुवैमा उस्तै रहेको उनीहरूले पत्ता लगाए ।
मोबाइल फोन र धेरै एपको सस्तो उपलब्धता बाहेक कोरोना महामारी (कोभिड–१९) को समयमा बालबालिकाको मोबाइलको प्रयोग निकै बढेको छ । सीके बिरला अस्पताल, दिल्लीका निर्देशक डा पूनम सिडानाका अनुसार, “अहिले बच्चाहरू एकअर्कासँग कम कुरा गर्छन्, जसले गर्दा सामाजिक सम्बन्ध कमजोर हुन्छ। यो निजी विद्यालयहरूमा बढी देखिन्छ, सायद अनलाइन शिक्षा र विश्वव्यापी घटनाहरूको बढी एक्सपोजरको कारणले गर्दा। । किनकि।”
मोबाइलको अत्याधिक प्रयोगले घाँटी र आँखाको समस्या, ढाड दुख्ने, अनिद्रा र कम हिँडडुल जस्ता शारीरिक समस्या पनि निम्त्याउन सक्छ। यसले मोटोपना, मधुमेह, उच्च रक्तचाप र क्यान्सरको जोखिम पनि बढाउँछ।
मानसिक समस्याहरूमा चिन्ता, अवसाद, कम आत्म-विश्वास र सामाजिक अलगाव समावेश छन्। मोबाइल लतले अध्ययनमा पनि नकारात्मक असर पार्छ किनभने अध्ययनको समय, ध्यान र उत्पादकता कम हुन्छ।
विज्ञहरूले अभिभावकहरूलाई मोबाइल फोनको हानिबारे सचेत गराउन र बालबालिकाको अनलाइन गतिविधिहरूमा नजर राख्न सल्लाह दिन्छन्। बालबालिकालाई प्रविधिको सुरक्षित प्रयोग गर्न र सामाजिक सम्बन्ध निर्माण गर्न सिकाउनु पनि महत्त्वपूर्ण छ।
फोर्टिस अस्पताल वसन्त कुञ्जका निर्देशक डा राहुल नागपालका अनुसार, “अभिभावकहरूको उचित मार्गदर्शनले बालबालिकाको व्यवहारमा धेरै प्रभाव पार्छ। यदि अभिभावकले ध्यान दिएन भने, मोबाइल दुरुपयोग र लतको जोखिम बढ्छ।”
बालबालिकालाई स्क्रिन टाइमको हानीबाट बचाउन र उनीहरूलाई जिम्मेवार डिजिटल नागरिक बनाउन मोबाइल फोनको लतले बालबालिकाको !मोबाइल फोनको लतले बालबालिकाको भविष्य जोखिममा ! एकजुट हुने बेला आएको छ।
You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.

KFGVRFI34