KFGVRFI34

काे हुन् विश्वकै दाेस्री धनी महिला जुलिया कोच?

0

६१ वर्षीया जुलिया कोच विश्वकै धनी महिलाको सूचीमा दाेस्रो स्थानमा छिन् । ५९ बिलियन डलरको नेटवर्थको साथ, उनी विश्वको १७ औं धनी व्यक्ति हुन्। अमेरिकास्थित जुलिया कोच इन्डस्ट्रिज कम्पनीकी मालिक हुन् ।

कोच परिवार विश्वकै सबैभन्दा धनी र प्रभावशाली मध्येको एक परिवार हो । यस परिवारको राजनीतिक प्रभाव राम्रो रहेको छ।

जुलियाका श्रीमान डेभिड सिनियरको २०१९काे अगस्टमा मृत्यु भएको थियो । उनको ७९ वर्षको उमेरमा मृत्यु भएकाे हाे।

जुलिया कोच र उनका तीन छोराछोरीले पति डेभिडबाट कोच इन्डस्ट्रिजमा ४२ प्रतिशत शेयर पाएका थिए ।

आफ्ना स्वर्गीय पतिसँग, उनले माउण्ट सिनाई मेडिकल सेन्टरलाई १० मिलियन डलर र १० मिलियन डलर स्ट्यानफोर्ड बाल अस्पताललाई खाना सम्बन्धित एलर्जीकाबारे अध्ययन गर्न दान गरेकी थिइन्।

जुलियाका केहि सत्य

जुलिया एक अमेरिकी समाजवादी र परोपकारी व्यक्तित्वका रूपमा चिनिन्छिन् जसले आफ्नो भाग्य स्वर्गीय पति डेभिड कोचबाट प्राप्त गरिन्। २०१९मा उनको श्रीमानको मृत्यु पछि, उनी साउथह्याम्प्टनको “बिलियनेयर लेन” करिब १८ मिलियन डलरको बंगला पाइन्। त्यसपछि, उनले पारिवारिक व्यवसायको नेतृत्व गर्न कडा मेहनत पनि गरिन् । यसकासाथै  उनले परोपकारी गतिविधिहरूमा ध्यान केन्द्रित गरिन्।

जुलिया मार्गरेट फ्लेशर मध्यम-वर्गीय पारिवारिक पृष्ठभूमिमा हुर्केकी हुन् । उनले अन्य बच्चाहरू जस्तै सामान्य बाल्यकाल अनुभव गरेकी छिन्। सेन्ट्रल अर्कान्सास विश्वविद्यालयबाट स्नातक पूरा गरेपछि उनले फेसन डिजाइनर बन्ने आफ्नो सपना पूरा गरिन्।

जुलियाले सन् १९९१ मा एक ब्लाइण्ड डेट मार्फत डेभिडलाई भेटेकी थिइन् । ६ महिना पछि नै उनीहरू फेरि एक अर्कालाई भेटे र डेटिङ गर्न थाले । जुलिया र डेभिडकाे विवाह १९९६मा भएकाे थियाे।  डेभिड कोच कोच इंडस्ट्रीजका पूर्व कार्यकारी र सह-मालिक थिए । कोच इंडस्ट्रीज राजस्वका हिसाबले अमेरिकाको सबैभन्दा ठूलो कम्पनीहरूमध्येकाे एक थियाे।

डेभिड कोचलाई पहिलो पटक भेटेपछि उनले भनेकी थिइन्, “म उनलाई भेट्न पाउँदा खुसी छु किनकी अब म उनीसँग कहिल्यै बाहिर जान चाहन्न।” यद्यपि, जुलियाले एक पार्टीमा उनलाई फेरि भेट्ने मौका पाइन् जहाँ उनको विचार परिवर्तन भयो । जसपश्चात उनले डेभिडसँग विवाह गर्ने निर्णय गरिन्। उनले डेभिडसँग १०४० फिफ्थ एभिन्यूमा रहेको अपार्टमेन्टमा वर्षौं बिताइन्। त्यसपछि, उनीहरू ७४० पार्क एभिन्यूमा १८ कोठाको डुप्लेक्समा सरे र म्यानहट्टनमा आठ बेडरूमकाे टाउनहाउस किनेका थिए।

काे हुन् जुलिया कोच?

जुलिया मार्गरेट र फ्रेडरिक फ्लेशरकी छोरी हुन्। न्यूयोर्क टाइम्सका अनुसार, उनका आमाबाबुको एउटा फर्निचर स्टोर थियो। उनी आठ वर्षको हुँदा उनीहरू अर्कान्सास गएका थिए जहाँ उनका आमाबाबुले एउटा कपडाको पसल खोलेका थिए।

उनी सन् १९८० को दशकमा न्यूयोर्क शहरमा सरिन् जहाँ उनले फेसन डिजाइनर एडोल्फोको सहायकको रूपमा काम गरिन्। साेहि क्रममा उनीले फर्स्ट ल्याडि न्यान्सी रेगन र अन्य हाइ प्रोफाइल ग्राहकहरूसँग काम गर्ने अनुभव पाएकी थिइन्।

उनले अन्ना विन्टोर र प्याट्रिक म्याककार्थीसँग १९९७मा मेट गालाको सह-अध्यक्षको रूपमा आफ्नो “न्यूयोर्क समाज डेब्यू” गरेकी थिइन्।

ब्लूमबर्गले उनको र उनको परिवारको कुल सम्पत्ति ५८.४ बिलियन अमेरिकी डलर हुने अनुमान गरेको छ। अर्कोतर्फ फोर्ब्सले उनीहरुको सम्पत्ति ६१.९ बिलियन अमेरिकी डलर हुने अनुमान गरेको छ ।

कोच परिवारको स्वामित्वमा कोच उद्योग छ र यो ११५ बिलियन डलर राजस्वमा आधारित संयुक्त राज्य अमेरिकाको सबैभन्दा ठूलो कम्पनी हो।

एमआईटीमा एकीकृत क्यान्सर अनुसन्धानका लागि कोच संस्थानले अनुसन्धान र विकासको क्षेत्रमा पर्याप्त योगदान गरिरहेको छ। उदाहरणका लागि, प्रिसिसन मेडिसिन, नानाे बेस्ड ड्रग्स, मेटास्टेसिस, इत्यादि। संस्थानले हालसालै कोभिड-१९ अनुसन्धान र बिरामीको उपचारमा आविष्कारहरूमा योगदान पुर्‍याएको छ।

 

जुलियाले मेमोरियल स्लोन केटरिङ (MSK) क्यान्सर सेन्टर, फूड एलर्जी इनिसिएटिभ (अहिले फूड एलर्जी रिसर्च एण्ड एजुकेशन), र अमेरिकन ब्यालेट थिएटरका कार्यक्रमहरूको अध्यक्षता पनि गरिसकेकी छिन्।

जुलियाले कोच इंडस्ट्रीज र मेमोरियल स्लोन केटरिङ क्यान्सर सेन्टरको बोर्डमा सेवारत छिन्। उनी डेभिड एच कोच फाउन्डेसनकी अध्यक्ष पनि हुन् । यस संस्थाले विज्ञान र चिकित्सा अनुसन्धान, शिक्षा, कला र सार्वजनिक नीतिका लागि २०० मिलियन डलरभन्दा बढी अनुदान दिएको छ।

फाउन्डेसनको अध्यक्षको रूपमा, जुलियाले आफ्नो स्वर्गीय श्रीमानकाे योगदानहरूको निरीक्षण गर्छिन् जसले ती संस्थाहरूलाई उनीहरूको आवश्यक काम जारी राख्न र बिरामी हेरचाह तथा चिकित्सा अनुसन्धान दुबै मार्फत काेभिड १९ विरुद्ध लड्न उनीहरूको ध्यान केन्द्रित गर्न अनुमति दिएको छ।

जुलिया कोचले आफ्नो व्यक्तिगत जीवनलाई एकदमै गोप्य र अलग राख्न रुचाउँछिन्। उनी आफ्नो जीवन परिवार र कलामा समर्पित गर्नमा विश्वास गर्छिन् तर सार्वजनिक गराउन चाहन्निन् ।

बीएसई ग्लोबलको करिब १० प्रतिशत शेयर खरिद गर्ने तयारी

जुलियाले आफ्नो छोरासँग बीएसई ग्लोबलको करिब १० प्रतिशत शेयर खरिद गर्ने तयारी गरेकी छिन् । बीएसई ग्लोबल ब्रुकलिन नेट मात्र नभएर WNBA को न्यु योर्क लिबर्टीको स्वामित्व रहेको मूल कम्पनी हो । यसका बार्कलेज केन्द्र र अन्य धेरै होल्डिंगहरू छन्।

जुलियाले लिंकन सेन्टरमा महत्त्वपूर्ण दान गरेकी छिन् । लिंकन सेन्टरमा बीएसइ उपाध्यक्ष क्लारा वू साइ बोर्डमा छिन्।

उनकाे ६० बिलियन डलरदेखि ६५ बिलियन डलरको बीचमा रहेको अनुमान गरिएको छ। उनी विश्वको दोस्रो धनी महिला मानिन्छन्।

एजेन्सी।

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.

KFGVRFI34