KFGVRFI34

डायनासोरको बारेमा जानकारी लिनुहोस् र पृथ्वीमा डायनासोरको ‘अन्तिम दिन’ कस्तो थियो ?

0

विश्वका धेरैजसो वैज्ञानिकहरू विश्वास गर्छन् कि डायनासोरहरू ६६० मिलियन वर्ष पहिले विशाल क्षुद्रग्रहको टक्कर पछि पृथ्वीबाट लोप भएका थिए ।

क्षुद्रग्रहको टक्कर स्थललाई आज मेक्सिकोको युकाटान प्रायद्वीप भनिन्छ । यो क्षुद्रग्रहले पृथ्वीको भविष्य परिवर्तन गर्यो र अन्ततः मानव अस्तित्वमा आयो । अब यो क्षुद्रग्रहको धेरै सानो टुक्रा भेटिएको दावी गरिएको छ जुन गममा जमेको छ। अमेरिकी अन्तरिक्ष एजेन्सी नासाले यो खोजलाई ‘अद्भुत’ भनेको छ

वृत्तचित्रमा प्रकृतिविद् सर डेभिड एटेनबरो र जीवाश्मविद् रोबर्ट डेपाल्मालाई चित्रण गरिएको थियो । रोबर्ट डेपाल्माले २०१२ मा टानिस भनेर चिनिने जीवाश्म साइटमा काम सुरु गरेका थिए । ट्यानिस मेक्सिकोको तटमा ठोक्किएको क्षुद्रग्रहले सिर्जना गरेको चिक्सुलुब प्रभाव क्रेटरबाट २००० माइल भन्दा बढीमा अवस्थित छ ।

साइटमा प्रारम्भिक खोजहरूले डेपल्मालाई संकेत गरे कि यस साइटमा डायनासोर युगको अन्त्यको दुर्लभ प्रमाण फेला परेको हुन सक्छ । माछाको जीवाश्ममा भएको अध्ययनले क्षुद्रग्रह वसन्त ऋतुमा पृथ्वीमा आएको बताउँछ । धेरै जीववैज्ञानिकहरूले साइटले डायनासोरको ‘अन्तिम दिन’ को प्रतिनिधित्व गर्ने विश्वास गर्दछन् । अन्वेषकहरूले एम्बर भित्र धेरै साना टुक्राहरू फेला पारेका छन्, जुनमा प्रशस्त क्याल्सियम रहेको छ ।

डेपाल्माका अनुसार ती दुई टुक्राहरू पूर्ण रूपमा फरक रहेकाछन् । यसमा क्षुद्रग्रहमा मात्र पाइने क्रोमियम, निकल र केही अन्य तत्वहरू थिए । वैज्ञानिकहरूले यो क्षुद्रग्रह कहाँबाट आयो र यो के बनाइएको हो भनेर पुष्टि गर्ने आशा गरिरहेका छन् ।

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.

KFGVRFI34