KFGVRFI34

नट खाँदा तौल बढ्दैन, मधुमेह नियन्त्रणमा रहन्छ, अध्ययनमा प्रमाणित भएको छ,

0

नट खानुका फाइदाः

यदि तपाई पोषणका साथसाथै तौल नियन्त्रण गर्न चाहनुहुन्छ भने रूखको नट तपाईको लागि फाइदाजनक साबित हुन सक्छ । एक अध्ययनका अनुसार पिस्ता र बदाम जस्ता नटहरू खाँदा पेटको बोसो बढ्दैन, बरु यसले राम्रो तौल व्यवस्थापनमा मद्दत गर्छ र ऊर्जाको बढी प्रभावकारी स्रोत हो।

रूख नटमा क्यालोरी र फ्याट धेरै हुन्छ, त्यसैले नट खाँदा तौल बढ्छ भन्ने आम भ्रम छ। तर विभिन्न अध्ययनले देखाएको छ कि पेस्ता जस्ता रूखको नट दैनिक खानु स्वास्थ्यकर खाना मानिन्छ, यसले शरीरमा ऊर्जा कायम राख्छ। अमेरिकाको भान्डरबिल्ट युनिभर्सिटी मेडिकल सेन्टरका अन्वेषकहरूले ८४ युवा वयस्क (२२-३६ वर्ष) मा यो अनुसन्धान गरेका थिए। अध्ययनमा सहभागीहरूले आफ्नो आहार वा जीवनशैली बानीमा कुनै पनि अन्य परिवर्तन नगरी भिन्नता देखे। अन्वेषकहरूले पुरुषहरूमा मेटाबोलिक सिन्ड्रोमको जोखिममा 67 प्रतिशत र महिलाहरूमा 42 प्रतिशतको कमी देखे।
nuts.jpg

पेटको बोसो पनि हट्यो

थप रूपमा, महिला सहभागीहरूमा, त्यहाँ प्रमाण थियो कि मिश्रित रूख नट खाँदा कम्मरको परिधि (पेटको बोसो) कम हुन्छ, मेटाबोलिक सिन्ड्रोम, मधुमेह र हृदय रोगको लागि एक प्रमुख जोखिम कारक। पुरुष सहभागीहरूमा, त्यहाँ प्रमाण थियो कि मिश्रित रूख नट खाने रगत इन्सुलिन स्तर कम हुन्छ, अर्को महत्त्वपूर्ण जोखिम कारक। टोलीले भने कि रूख नट खाएका सहभागीहरूले कार्बोहाइड्रेट खाजा खानेहरू भन्दा ऊर्जाको लागि अधिक कुशलतापूर्वक बोसो प्रयोग गर्न सक्षम थिए, जसले पिस्ता जस्ता रूख नट खाने समूहले अध्ययन अवधिमा शरीरको तौल घटाएको वा तौल किन बढेको छैन भनेर व्याख्या गर्न सक्छ। किन बढेन शरीरको बोसो ? यो कागज पोषण जर्नलमा प्रकाशित भएको थियो।

के भन्छन् अनुसन्धानकर्ता ?

हामीले अध्ययनलाई विशेष गरी शरीरको वजनमा रूख नटहरू खाने स्वतन्त्र प्रभावहरूको जाँच गर्न सक्षम बनाउनको लागि डिजाइन गरेका थियौं। अध्ययनले यो पनि प्रमाणित गर्‍यो कि सहभागीहरूले 16-हप्ताको अवधिमा खाएका क्यालोरीहरूको संख्या उनीहरूले प्रत्येक दिन जलाउने क्यालोरीहरूको मात्रासँग मेल खान्छ।
You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.

KFGVRFI34