KFGVRFI34

ओआरएसले ५० लाख बालबालिकाको ज्यान जोगाउन सक्छ, त्यसो भए किन प्रयोग भइरहेको छैन ?

0

ORS ले बच्चाहरूलाई बचाउन सक्छ, तर डाक्टरहरूले सिफारिस गर्नुपर्छ

पखाला साना बालबालिकाका लागि ठूलो समस्या हो,  बालबालिकाको झाडापखालाका कारण मृत्यु हुने गरेको छ  । तर यस रोगको सस्तो र सजिलो उपचार छ – ओआरएस (ओरल रिहाइड्रेसन साल्ट)। यो नुन र चिनीको समाधान हो जसले शरीरमा पानीको कमीलाई पूरा गर्छ।

डाक्टरले किन कम ओआरएस दिन्छन् ?

अनुसन्धानले देखाएको छ कि डाक्टरहरूले कम ओआरएस लेख्छन् किनभने उनीहरूलाई लाग्छ कि बिरामीहरूले औषधि मात्र चाहन्छन्। बिरामीले ओआरएस लिन रुचाउने उनको विचार छैन । तर वास्तवमा अधिकांश बिरामी ओआरएस लिन तयार हुन्छन् । डाक्टरहरूको यो गलत बुझाइका कारण वर्षेनी लाखौं बालबालिकाले ज्यान गुमाइरहेका छन् ।

के थाहा पाउनुभयो ?
कम ओआरएस दिनुको सबैभन्दा ठूलो कारण डाक्टरहरूको गलत बुझाइ रहेको अनुसन्धानले देखाएको छ । ४२% केसहरूमा यो कारण थियो। औषधिको अभाव वा पैसाको लोभले खासै प्रभाव पारेन।
समाधान के हो ?
यो अनुसन्धानले देखाएको छ कि यदि बिरामीहरूले डाक्टरहरूबाट सीधै ओआरएस मागेका छन् र डाक्टरहरूले बिरामीहरूलाई ओआरएस लिन चाहन्छन् भने, भने ओआरएसको प्रयोग धेरै बढ्न सक्छ। यसबाट बालबालिकाको जीवन बचाउन सकिन्छ र एन्टिबायोटिकको अनावश्यक प्रयोगलाई पनि कम गर्न सकिन्छ ।
You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.

KFGVRFI34